امروز دوشنبه  ۶ خرداد ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

افتتاح بیش از 140 پروژه فنی در مرکز آذربایجان‌شرقی

مشاهده ۳۴۶
۱۳۹۷/۱۱/۲۸- ۱۰:۰۱

افتتاح بیش از 140 پروژه فنی در مرکز آذربایجان‌شرقی

بیش از 140 پروژه از جمله گسترش پوشش دیجیتال، بهینه‌سازی و بروزرسانی تجهیزات فنی پخش و تولید، گسترش سیگنال‌رسانی و افزایش سیستم‌های ارتباطی، تجهیزات ارتباطی نوین با استفاده از بسترهای مخابراتی و موبایلی و ... در مرکز آذربایجان‌ شرقی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بیش از 140 پروژه مختلف فنی اعم از گسترش پوشش دیجیتال، بهینه‌سازی و بروزرسانی تجهیزات فنی پخش و تولید، گسترش سیگنال‌رسانی و افزایش سیستم‌های ارتباطی(فیبر نوری وSNG)، تجهیزات ارتباطی نوین با استفاده از بسترهای مخابراتی و موبایلی، همچنین گسترش زیرساخت‌های شبکه‌ای و نرم افزاری و ... در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در مرکز آذربایجان شرقی افتتاح شد. این طرح‌ها شامل ۱۱۸ فرستنده تلویزیونی و اف ام، ۲۶ طرح تاسیسات و ساختمان،۲۳ طرح ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای، ۴ طرح پشتیبانی فنی و سه طرح فناوری اطلاعات است.برای اجرای این طرح‌ها در مجموع حدود ۲۵۰ میلیارد ریال هزینه شده که ۲۳۰ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات رسانه ملی و ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی تامین شده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این مراسم با اشاره به مطالبه به حق ورزشکاران و ورزش‌دوستان استان در انعکاس مطلوب رویدادهای ورزشی منطقه گفت: هر چند علت برخی نقص‌ها در نحوه پوشش و انعکاس رویدادهای ورزشی استان، به روز نبودن تجهیزات، کمبودها و امکانات فنی صدا‌وسیمای مرکز آذربایجان شرقی اعلام شده است، اما انتظار می‌رود این کمبودها با توجه و یاری و همراهی ویژه مسئولان استان و صدا‌وسیما رفع شود.حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم ضمن تشکر ویژه از نیروهای فنی صدا‌وسیما که همواره در پشت صحنه انجام وظیفه می کنند، افزود: همه عوامل صدا‌وسیما، دست به دست هم داده و با پخش برنامه‌های مختلف در داخل و برای خارج از کشور از جمله برنامه‌های برون مرزی برای جمهوری آذربایجان و قفقاز ، نقش مهمی در منطقه ایفا می‌کنند، از این رو باید از این گونه برنامه‌ها حمایت شود تا کیفیت آنها، روز به روز ارتقا یابد. امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: در برابر توطئه‌های فرهنگی دشمنان که با صدها شبکه و هزاران سایت‌های اینترنتی علیه ایران تبلیغ می کنند، باید برنامه‌های فرهنگی ملی و بومی تقویت شود و با اغنای مخاطبان، به رجوع آنها برای تماشای برنامه‌های شبکه‌های خارجی نیاز نباشد.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی هم در این مراسم درخصوص روند جهشی توسعه در صنعت رسانه گفت: هم اکنون 66 شبکه در سازمان صدا‌وسیما فعال است که 13 شبکه برون مرزی، 20 شبکه ملی و بقیه استانی است. دکتر رضا علیدادی افزود: بخش اعظم تجهیزات فنی صدا‌وسیما از شرکت‌های داخلی و فناوری‌های بومی متناسب با شرایط تامین می‌شود و این مهم به نوبه خود صرفه جویی های ارزی و ریالی هنگفتی در برداشته است. وی با بیان این که هم اکنون 443 ایستگاه تلویزیونی در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر الان تقاضای امکانات جدید وجود دارد، نشانگر این است که مردم پوشش دیجیتال و شبکه‌های بیشتر را خواهان هستند. معاون توسعه و فناوری در ادامه به پوشش 96 درصدی سامانه پخش دیجیتال برنامه‌های تلویزیونی در آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: این میزان پوشش، یک درصد از میانگین کشوری (که 95 درصد است) ، بیشتر است. با این وجود به 130 ایستگاه دیگر نیاز است تا میزان پوشش برنامه‌های تلویزیونی دیجیتال در استان به 100 درصد برسد. وی مشکل کنونی مرکز آذربایجان شرقی را در حوزه فنی، قدیمی بودن واحد سیار اعلام کرد و گفت: با همکاری استانداری آذربایجان شرقی، تلاش می‌شود این مشکل با تامین یک دستگاه واحد سیار جدید مرتفع شود.

مدیرکل مرکز آذربایجان شرقی هم با بیان این که امروزه با پدیده استعمار فرانو و تحمیل اهداف کشورهای استعماری نیابتی بر کشورهای هدف مواجه هستیم، گفت: تهدیدات اینترنتی و رسانه‌ای، پایه و اساس این نوع استعمار است و بر کسی پوشیده نیست که بستر این تهدیدات رسانه‌ها هستند. مرتضی صفری افزود: مهم‌ترین تهدید در این زمینه، سامان دادن به بروز و ظهور رسانه‌های بیگانه و تضعیف رسانه‌های داخلی است و امروز همه رسانه‌ها تلاش می‌کنند با دو عنصر محتوا و کیفیت در برنامه‌های تولیدی، ارتباط خود با مخاطب را حفظ و تقویت کنند. ایشان پروژه‌های قابل افتتاح فنی امروز در مرکز آذربایجان شرقی را گامی در راستای ارتقای کیفیت برنامه‌های تولیدی این مرکز اعلام کرد و افزود: در محتوای برنامه‌های تولیدی مرکز هم کارهای خوبی انجام شده است که در مدت زمان کوتاه قابل مشاهده خواهد بود. وی در ادامه به قابلیت‌های فنی مرکز و گستره پوشش دیجیتال فرستنده‌های رادیویی و تلویزیونی آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: با وجود این، مهمترین مشکل فنی مرکز، کیفیت واحد سیار است. آذربایجان شرقی 4 تیم فوتبال و والیبال در لیگ برتر دارد و با توجه به موقعیت سیاسی - اجتماعی استان، سالانه ده‌ها همایش، سمینار، اجلاس و مسابقات مختلف فرهنگی، ورزشی و... در استان برگزار می‌شود و امکانات فنی این مرکز برای پوشش آنها محدود است و جوابگوی پوشش رادیویی و تلویزیونی آنها نیست.

در حاشیه این مراسم تفاهم‌نامه تامین واحد سیار تلویزیونی جدید صدا‌وسیمای مرکز آذربایجان‌شرقی هم امضا شد. این تفاهم‌نامه به امضای معاون توسعه و فناوری رسانه ملی و استاندار آذربایجان‌شرقی رسید.

 

تصاویر

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما