امروز چهارشنبه  ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸

نسخه آزمایشی

معاون برون مرزی رسانه ملی در کنفرانس خبری اعلام کرد:

مطالبه آزادی خبرنگار پرس تی وی با تکیه بر افکار عمومی مردم دنیا

مشاهده ۲۷۲
۱۳۹۷/۱۰/۲۶- ۱۸:۰۷
معاون برون مرزی رسانه ملی در کنفرانس خبری اعلام کرد:

مطالبه آزادی خبرنگار پرس تی وی با تکیه بر افکار عمومی مردم دنیا

معاون برون مرزی رسانه ملی در کنفرانسی خبری از آخرین وضعیت مرضیه‌هاشمی خبرنگار بازداشت شده پرس تی وی خبر داد و ضمن محکوم کردن این اقدام غیر قانونی ابراز امیدواری کرد با همسو کردن افکارعمومی در سراسر دنیا، دولت آمریکا مجبور به آزادی این مستند ساز، گوینده و خبرنگار مسلمان شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکتر پیمان جبلی در این کنفرانس خبری با اعلام اینکه 4روز از بازداشت این خبرنگار در زندان‌های امریکا می‌گذرد گفت: در ساعات ابتدایی امروز 26دی ماه مطلع شدیم مرضیه‌هاشمی مستندساز، روزنامه نگار و گوینده پرس تی‌وی در بازداشتی غیرقانونی در بازداشت FBIبه سر می‌برند.

جبلی با بیان اینکه مرضیه‌هاشمی درفرودگاهی در کشور آمریکا بدون تفهیم اتهام به بازداشتگاه و سپس به زندان منتقل شده است گفت: از روز یکشنبه تا امروز صبح امکانی برای تماس این خبرنگار با خانواده خود و اطلاع از وضعیت او فراهم نشده بود و پس از 4 روز او توانست در تماسی تلفنی ماجرا را به خانواده خود اطلاع دهد که در طول این مدت برخوردهای غیر انسانی و نادرستی با او شده است. معاون برون مرزی با بیان اینکه شبکه پرس تی‌وی با بیان اینکه شبکه‌ پرس تی وی و سایر شبکه‌های برون مرزی رسانه مالی و رسانه‌های دیگر بدون وقفه پس از این تماس این خبر را پوشش داده اند گفت: بر اساس اظهارات خانم هاشمی این خبرنگار در بدو بازداشت مجبور به برداشتن حجاب شده و او را با دست و پایی در زنجیر وارد زندان کرده اند.

وی افزود: با وجود آشنایی با رسوم مسلمانان در اجتناب از برخی خوراکی‌ها در طول این مدت فقط از گوشت خوک برای غذای این خبرنگار استفاده کرده اند و این خبرنگار مسلمان فقط از مقدار کمی نان و بیسکوییت برای رفع گرسنگی استفاده کرده است.

جبلی این اطلاعات را تنها اطلاعاتی خواند که در این تماس تلفنی از این گوینده و خبرنگار پرس تی وی بدست آمده و گفت:  به علت اینکه تا کنون هیچ دادگاهی برگزار نشده  و تفهیم اتهام صورت نگرفته است اطلاعات دیگری از وضعیت او  حاصل نشده است.

معاون برون مرزی سازمان صداوسیما با محکوم کردن این اقدام غیر قانونی دولت آمریکا گفت: آنچه تا کنون از اطلاعات حاصله برمی‌آید این عمل دولت آمریکا نشان‌دهنده رفتاری غیرانسانی و غیر اخلاقی است که آن را محکوم می‌کنیم. وی افزود: صداوسیمای جمهوری اسلامی خواستار آزادی بی قید و شرط مرضیه‌هاشمی و خواستار عذرخواهی از او برای رفتاری غیر انسانی هستیم.

رئیس شبکه پرس تی‌وی از هرگونه اقدام حقوقی و قانونی این شبکه برای آزادی این گوینده و خبرنگارش خبرداد و گفت: اطمینان داریم که در این راه حمایت و مطالبه همه همکاران رسانه‌ای را چه در داخل و چه خارج از کشور خواهیم داشت.

وی به دولت آمریکا هشدار داد که ایران ، دولت آمریکا را مسبب هر اتفاقی که برای این فعال رسانه ای  در مدت بازداشت رخ دهد می‌داند و این مسئولیت بر دوش امریکا خواهد بود.

جبلی با بیان این‌که رفتار نادرست مأموران آمریکایی منطبق بر هیچ یک از موازین انسانی قانونی و اخلاقی نیست گفت: هر اتهامی‌که به این خبرنگار وارد بوده دلیل این رفتار اهانت آمیز به عنوان بانوی مسلمان نمی‌شود و برداشتن حجاب او به عنوان یکی از معتقدات و مقدسات زن مسلمان بی احترامی‌به این اعتقاد و توهین آشکار به او و همه مسلمانان دنیااست و ما آن را محکوم می‌کنیم.

معان برون مرزی رسانه ملی در نظر نگرفتن سلامتی ومطالبات به‌حق او را از مواردی دانست که دولت آمریکا در فریب افکار عمومی مدعی رعایت آن و دفاع از حقوق انسانی است .

جبلی اعلام کرد: ما از حقوق مرضیه‌هاشمی تا آخر حمایت خواهیم کرد و لحظه به لحظه اتفاقات مربوط به بازداشت او را پیگیری کرده و به اطلاع افکار عمومی می‌رسانیم. وی ابراز امیدواری کرد: این گوینده مبرز شبکه که پیشینه‌ای درخشان در زمینه روزنامه نگاری، مستندسازی و گویندگی در شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی رادر مدت 30 سال داشته است بزودی آزاد شود و به جمع همکارانش در شبکه پرس تی وی بازگردد.

دکتر جبلی سپس به سوالات خبرنگاران در این زمینه پاسخ داد:

 او در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص علت بازداشت مرضیه هاشمی و فعالیت‌های ایشان در زمینه تولید مستندهایی از جنایات رژیم آمریکا در ترور دانشمندان هسته ای و دیگر دیدگاه‌هایش در خصوص دولت آمریکا گفت: مرضیه هاشمی روزنامه نگار، مستندساز و گوینده اخبار بین‌المللی بودند که سابقه فعالیت حرفه‌ای و مواضع او کاملا روشن است او از 25سال قبل در شبکه‌های متعدد انگلیسی زبان برون مرزی سابقه کار داشته و دیدگاهایش کاملا در صفحات اجتماعیش در فضای مجازی نیز روشن است و رویکرد پنهانی نداشته است.

گمان ما بر این است که خانم هاشمی به علت انتقادهایی که از رفتار ظالمانه دولت آمریکا در حمایت از متحدینش داشته ، انتقادهایی که  از رویکرد اسلام هراسی در غرب کرده ، مستندهایی که تولید کرده و فعالیت های دیگر رسانه ای اش که مواضع روشنش را نشان می دهد  هدف این تهاجم قرار گرفته است. این بازداشت بر این اساس مغایرت صریح با اصل آزادی بیانی دارد که دولت آمریکا و نهادهای غربی مدعی آن هستند.

معاون برون مرزی سپس در پاسخ به خبرنگار شبکه العالم گفت: مرضیه هاشمی به همراه تمام خبرنگاران جبهه حق و عدالت نظیر خانم سرینا شیم، آقای مایاناصر، آقای حسین مرتضی و تمام شهدا و جانبازان معاونت برون مرزی صداوسیما در کنار  همه شهدای خبرنگارحامی جبهه حق و عدل و مقاومت، بهای سنگین مواضع به حقشان را پرداخت می‌کنند. مرضیه هاشمی نه اولین و نه آخرین هزینه ایست که رسانه ملی در این راه می‌پردازد. او هزینه صدای مستقل و صدای بی‌صدایان که شعار شبکه العالم است  را می پردازد. ما در تمام شبکه های برون مرزی این آمادگی را از پیش داشته‌ایم و داریم که بیش از این هزینه‌های دفاع از حق را پرداخت کنیم.

اتفاق امروز که برای این خبرنگار رخ داده در کنار اتفاقات دیگری که منجر به فشار ، شهادت و سختی‌هایی که برای خبرنگاران مستقل حامی جبهه حق رخ میدهد جزیی از بهایی است که باید در این راه پرداخت.

جبلی در پاسخ به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی صداوسیما در خصوص راه‌های حقوقی پیگیری آزادی این خبرنگار از مجامع بین المللی گفت: ما از هیچ اقدام حقوقی ممکن برای رهایی خانم هاشمی دریغ نخواهیم کرد و این تعهد اخلاقی، انسانی و حقوقی و اداری مانسبت به این همکار پرس تی‌وی است. اما با توجه به شناختی که از رفتار مقامات امریکایی داریم بویژه ذیل قانون مبارزه با تروریسم وتهدید امنیت ملی که در این کشور وجود دارد و بدون هیچ دلیل ، برهان وتفهیم اتهامی می‌توانند افراد را به این بهانه بازداشت و سالهای سال زندانی کنند وسپس بدون عذرخواهی و تبیین اتهامی انها را آزاد کنند، به نظر میرسد اقدامات حقوقی برای آزادی ایشان کافی نباشد و ما می‌توانیم سرمایه گذاری برافکارعمومی آزاده جهان داشته باشیم و با اتکا به همراهی و همکاری رسانه های جهان عمل کنیم. چراکه مسئله مرضیه هاشمی مسئله بازداشت یک انسان به تنهایی نیست و مسئله بازداشت یک روزنامه نگار و یک زن مسلمان و سیاهپوست است . او یک زن و یک مادر و یک مادربزرگ است که آفریقایی اصل آمریکایی است که تمام این ویژگی ها می‌تواند افکارعمومی جهان را متوجه فشار بر مقامات آمریکایی برای آزادی او کند. ما از مقامات امریکایی درخواست مؤکد می‌کنیم که ضمن بیان محل زندانی او جرم و اتهامش ، علت بازداشت او را  به ما و به افکار عمومی جهان توضیح دهند.

جبلی در پاسخ به خبرنگار فارس در خصوص پیش بینی آزادی این گوینده پرس تی وی از بند دولت آمریکا گفت: این اقدام آمریکا یک افتضاح سیاسی است و آنچه به عنوان افتخار برای آمریکا ومردمش عنوان می شود و شعاری که به دروغ در دفاع از آزادی بیان عنوان می‌کنند را کاملا ضایع می‌کند. 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما