تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۳۰      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


رقابتی مقدس در خانواده رسانه ملی

کد خبر : 75720 تعداد بازدید : 1788 تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۰۹   ساعت خبر : ۱۲:۱۰

مرحله پایانی مسابقات" قرآن و عترت"ویژه کارکنان رسانه ملی و خانواده هایشان در مشهد برگزار شد و نفرات برتر انتخاب و معرفی شدند.


سيزدهمين دوره مسابقات قرآن و عترت رسانه ملي ويژه كاركنان رسانه ملي و خانواده‌هايشان در سه گروه برادران، خواهران و گروه ويژه كودكان و نوجوانان در رشته‌هاي حفظ، قرائت، ترتيل، تفسير، مفاهيم و پژوهش‌هاي قرآني از صبح روز چهارشنبه ششم بهمن در مشهد آغاز شد و اين شهر مقدس ميزبان همكاران و خانواده‌هاي سازمان صداوسيما از تهران و مراكز استان‌ها بود.

مرحله اول اين مسابقات 13 مرداد امسال در تهران و32 مركز استاني بين همكاران صداوسيما برگزار شد و حدود 1400 نفر در مسابقات كتبي و شفاهي شركت كردند.

با برگزاري هم‌زمان مسابقات در تهران و مراكز استان‌ها بر اساس داوري استاندارد و يكسان (به شيوه دارالقرآن الكريم سازمان تبليغات اسلامي)، دارندگان رتبه‌هاي برتر به مرحله نهايي راه يافتند. در اين مراسم كه صبح چهارشنبه ششم بهمن در جوار بارگاه ملكوتي ثامن الحجج (ع) برگزار شد، 80 نفر از راه‌يافتگان در حضور داوران، در رشته‌‌هاي حفظ يك جزء، پنج جزء، 15 جزء و سوره ياسين، قرائت ويژه آقايان، ترتيل ويژه بانوان و مفاهيم و تفسير سوره‌هاي نور و مومنين به رقابت پرداختند. ضمن اينكه كودكان و نوجوانان نيز در دو بخش حفظ يك جزء و سوره ياسين در اين رقابت حضور داشتند. اين رقابت بسيار جذاب و روح‌بخش  بود و شنيدن صداي خوش قاريان، فضايي روحاني‌ در تالار مسابقات پديد آورده‌بود. عصر روز چهارشنبه با هماهنگي روابط عمومي رسانه ملي و روابط عمومي آستان قدس رضوي فضايي در صحن جمهوري حرم مطهر رضوي فراهم شد تا مراسم شبي با قرآن با حضور قاريان رسانه ملي، زائران و قاريان آستان قدس رضوي برگزار شود. ضمن اينكه اين برنامه از راديو قرآن نيز پخش شد.

 

**ترويج فرهنگ قرآني در بدنه صداوسيما

 

داود نعمتي اناركي مدير كل روابط عمومي رسانه ملي با اشاره به ضرورت توجه برگزاري مسابقات قرآن در صداوسيما گفت: صداوسيما به عنوان رسانه‌اي فراگير و ملي مي‌تواند در ترويج فرهنگ قرآني در جامعه نقش مهم و مؤثري ايفا كند و همچنين با برگزاري مسابقات قرآن در ميان همكاران مي‌تواند مهم‌ترين و اصلي‌ترين گام فرهنگ‌سازي را در اين حوزه در ميان همكاران بردارد. وي در ادامه به رسالت رسانه ملي براي افزايش حضور قرآن در خانواده‌هاي ايراني و صداوسيما اشاره و تأكيد كرد: رسانه ملي وظيفه خود مي‌داند كه در جهت تشويق و ترغيب هر چه بيش‌تر افراد جامعه به سمت قرآن، از پخش تلاوت‌ها حمايت كند و برگزاري اين مسابقات روح قرآني را در بدنه صداوسيما جاري كرده و خانواده صداوسيما را قرآني مي‌كند. مديركل روابط عمومي رسانه ملي در ادامه افزود: در اين دوره از مسابقات، حدود 1400 نفر شركت كردند كه در قياس با گذشته تقريباً دو برابر شده‌‌‌‌است. اين مسابقات نشان داد كه در بين كاركنان رسانه ملي ظرفيت‌هاي قرآني بسيار خوبي وجود دارد.

 

نعمتي در پايان تصريح كرد: ان‌شاءالله با حمايت‌هاي مسئولان ارشد سازمان شاهد رونق بيش‌‌‌‌تر اين مسابقات در سال‌هاي آينده باشيم.

 **ارتقاي كيفي مسابقات رسانه ملي همراه با رشد دوبرابري شركت كنندگان

 مهدي يوسف دبير سيزدهمين دوره مسابقات قرآن و عترت رسانه ملي، هدف از برگزاري اين مسابقات را اشاعه فرهنگ قرآني، آموزش و انتقال تعاليم اين كتاب آسماني در بين كاركنان رسانه ملي وخانواده هاي محترم ايشان دانست و افزود : برگزاري اين نوع مسابقات از مصاديق آيات قرآن است كه مؤمنان را به سبقت گرفتن در امور خير و مسابقه‌گذاشتن در موضوعات مثبت و مواردي كه انسان را به خداوند نزديك مي‌كند، تشويق كرده است.

 

 يوسف در ادامه افزود: صداوسيما با تجربه برگزاري 12 دوره از مسابقات قرآني، هر سال با تجربه‌اي جديد سعي در برگزاري بهتر اين مسابقات در سراسر كشور كرده  است و در اين‌زمينه با ارسال كارنامه شركت‌كنندگان سعي كرديم امسال آنان با انگيزه و آمادگي بيش‌تر در اين مسابقات حضور داشته‌باشند.

 

مدير امور فرهنگي كاركنان صداوسيما تأكيد كرد: همين حساسيت‌ و دقت نظرها در امر داوري سبب شده دارندگان رتبه‌هاي برتر در صداوسيما، همواره در مسابقات ادارات بالاترين رتبه را به‌دست بياورند. وي با اشاره به جايگاه صداوسيما در توليد محتواي فرهنگي و ديني و نقش همكاران به‌ويژه همكاران حوزه توليد محتوا در رسانه ملي گفت: مسابقات قرآن رسانه ملي ساحتي فراتر از يك رقابت آموزشي و ديني دارد و هدف ما تعميم فرهنگ قرآني در ميان كاركنان صداوسيما و بهره‌مندي همگان از معارف حقه الهي است. دبير سيزدهمين مسابقات قرآن و عترت خاطرنشان كرد: در اين باره تلاش خواهيم كرد كه اين مفاهيم در بدنه برنامه‌سازي سازمان نيز ديده شود و همكاران قرآني سازمان با نگاهي قرآني و مبتني بر معارف اسلامي در حوزه توليد محتوا حضور داشته‌باشند.

 

يوسف، افزايش كمّي شركت‌كنندگان را يكي از اهداف آتي اين مسابقات دانست و گفت: نگاه ما به مسابقات فراتر از فضاي معمول است و با عمومي‌تر كردن طرح‌ها و بخش‌هاي مسابقات مانند حفظ نيم جزء، حفظ سوره‌هاي قرآني يا برپايي مسابقات در حوزه آثار تجسمي و هنري قرآني سعي در همگاني‌تر كردن فضاي مسابقات داريم كه ان‌شاءالله در آينده امكان آن فراهم خواهد شد. وي حضور داوران بر‌جسته كشور در امتيازدهي بخش‌هاي مختلف اين مسابقه را از ويژگي‌هاي اين رقابت‌ها دانست و تصريح كرد: قضاوت اين رقابت‌ها را تعدادي از داوران ممتاز و بين‌ا‌لمللي كشوري و استاني برعهده دارند و معيار داوري اين دوره از مسابقات نيز همچون گذشته ، آيين نامه‌هاي داوري مصوب دار‌‌‌‌القرآن الكريم بوده است.

 

**دانستن علم صرف و نحو در حفظ قرآن بسيار مهم است

 

سعيده زينهاري 33 ساله از مركز كرمان در رشته حفظ يك جزء قرآن به مرحله نهايي راه يافته‌است. وي كه بيش از 10 سال با قرآن مانوس بوده و در دوره‌هاي گذشته نيز در رشته‌‌هاي پنج جزء رتبه اول و سوم  را كسب كرده، مي‌گويد: براي حفظ قرآن كريم بهتر است كه علاقه‌مندن ابتدا علوم مقدماتي قرآني فراگيرند تا تسلط خوبي بر صرف و نحو،‌ روخواني و روان‌خواني و تجويد آيات قرآني پيدا كنند. وي تأكيد مي‌كند: علم صرف و نحو در حفظ قرآن بسيار مهم است و بسياري از اشكالات حفظ از كلمات يا اعراب‌هاي مشابه در آيات قرآني پديد مي‌آيد و شخص مسلط به صرف و نحو به راحتي مي‌تواند براساس دانسته‌هايش اين اشكالات را برطرف سازد. اين برگزيده قرآني با اشاره به تأثير خانواده روي علاقه‌مندي فرزندان به قرآن افزود: مادر من حافظ كل قرآن است و تشويق و كمك او در پيشرفت من مؤثر بود.

 

**آرزوي تلاوت قرآن در حرم امام رضا (ع)

 

پرديس يوسفي 10 ساله دارد و كلاس سوم است. او كه همراه پدرش از ايلام آمده، حافظ جزء سي قرآن است و اولين سالي است كه در اين مسابقات شركت مي‌كند. وي قرآن را از طريق گوش دادن به نوار آموخته است و همواره آرزو داشت كه يك روز در صحن حرم امام رضا (ع) قرآن تلاوت كند. راهيابي او به مرحله نهايي مسابقات قرآن و عترت و پشتكار او در اين راه سبب شد او به آرزويش برسد.

 

**تلاوت قرآن در فضاي معنوي مشهد مقدس

 

رقيه علوي كه همسرش از كارمندان مركز فارس است در رشته ترتيل در اين مسابقات حضور دارد. وي از برپايي مسابقات قرآن در صداوسيما راضي است و آن را انگيزه‌اي براي ادامه دادن و پيشرفت در علوم قرآني مي‌داند.نرجس السادات حقايقي كلاس سوم دبيرستان در رشته حفظ سوره يس و سيده مريم حقايقي كلاس هفتم در رشته حفظ جزء 30 نيز همراه او است و در مسابقات شركت كرده‌اند. نرجس كه پيش از اين رتبه اول قرائت را در مسابقات صداوسيما به‌دست آورده بود به دليل آيين‌نامه مسابقات، ديگر نمي‌تواند در اين مسابقه شركت كند تا فرصت براي ديگران نيز فراهم شود. به همين دليل، امسال در رشته حفظ سوره يس شركت كرده‌است. وي برگزاري اين مسابقات را در مشهد مقدس بسيار معنوي و لذت‌بخش دانسته مي‌گويد: همجواري با حرم ائمه به ما فرصت بيشتري مي‌دهد كه در كنار تلاوت قرآن از فضاي معنوي فراهم شده نيز استفاده كنيم. مريم نيز كه به تشويق خانواده‌اش حفظ قرآن را شروع كرده‌است، مي‌گويد: كلمات قرآن براي من اعجاز دارند و حفظ قرآن كمك زيادي به پيشرفت درسي‌ام كرده‌است و دروس حفظي را خيلي زودتر ياد مي‌گيرم.

 

**حضور در محافل قرآني براي حفظ كامل قرآن

 

ريحانه كانطوري 11 ساله كلاس پنجم است و در رشته حفظ جزء يك قرآن در اين مسابقات حضور دارد. وي كه سال گذشته در رشته حفظ جزء 30 رتبه اول كودك و نوجوان را كسب كرده، به كمك پدرش كه كارمند اداره كل تاسيسات و نگهداري ساختمان است از شش سالگي با قرآن مأنوس شده‌است. حضور وي در محافل قرآني سبب شده كه دوستان هم با ديدن توفيق او در مسابقات قرآن و عترت به حفظ سوره‌هاي قرآن تشويق شوند. كانطوري همراهي بچه‌هاي هم‌سن خودش در اين مسابقات را انگيزه‌اي براي حفظ جزء‌هاي بيش‌تر مي‌داند و اميدوار است با كسب رتبه در مسابقات قرآني در آينده حافظ كل قرآن شود.

 

**حفظ قرآن به زندگي نظم مي‌دهد

 

مريم پانياز 27 ساله از طريق پدرش كه بازنشسته مركز كرمانشاه است در بخش ترتيل شركت كرده‌است.وي كه سال گذشته با حفظ پنج جزء، نفر دوم مسابقات قرآن و عترت رسانه ملي شده بود، مي‌گويد: اگر بتوانيم در برنامه زندگي خود، فرصت ثابتي براي حفظ و قرائت قرآن اختصاص دهيم، مطلوب‌ترين حالت است. به گفته وي حفظ قرآن و مرور آن اگر دقيق صورت گيرد، مي‌تواند ساير كارهاي زندگي انسان را نيز منظم و منضبط بكند. پانياز كه به تشويق خواهرش كه در رشته قرائت تحقيق تحصيل مي‌كند به قرائت و ترتيل قرآن علاقه‌مند شده‌است، مي‌گويد:  يكي از نكاتي كه در مرور محفوظات و تثبيت آن‌ها بسيار مهم و مؤثر است، ارائه محفوظات به ديگران است. اگر حافظ قرآن بتواند آنچه را حفظ كرده به طور مرتب به ديگران ارائه كند، در زماني كوتاه بر آن‌ها مسلط خواهد شد. وي با اشاره به روند داوري مسابقات قرآن و عترت مي‌افزايد: حضور داوراني از مشهد مقدس سبب تنوع در تركيب داوران شد و به نظر مي‌آيد اين روند مثبت بوده‌است.

 

**سفيران قران در مراكز

 

سيد غلامرضا مير معيني كارمند حراست مركز لرستان سال گذشته در رشته ترتيل و قرائت شركت كرده رتبه سوم را كسب كرده بود و اكنون در بخش حفظ سوره يس شركت كرده‌است. وي با اشاره به برگزاري مسابقات قرآني در صداوسيما مي‌گويد: هر كدام از ما يك سفير هستيم تا در مراكز به تبليغ قرآن بپردازيم. ضمن اينكه حضور در محافل قرآني و آشنايي با ديگر حافظان، فرد را به ادامه راه و رسيدن به جايگاه بالاتر ترغيب مي كند. مير معيني با اشاره به كتاب قرآن افزود: قرآن اصل و اساس مباني فرهنگي ماست و مسابقات قرآني نيز بايد با تعامل و اطلاع‌رساني نشان دهند? فرهنگ قرآني و اسلامي باشد.

 

 **عمل به آيات قرآن از حفظ كردن سخت‌تر است

 

زيبا كرمي كارشناس حقوق كه در رشته قرائت شركت كرده‌است به همراه پدرش جبار كرمي بازنشسته واحد فني از مركز ايلام در اين مسابقات حضور دارد. وي مدير خانه قرآن نورالمهدي در شهر چوار ايلام است و به دليل علاقه شخصي سال‌هاست كه اموزش قرآن به كودكان را در اين خانه قرآن برعهده دارد. خواهر وي زينب كرمي حافظ كل قرآن نيز از راه‌يافتگان به مرحله نهايي است كه سال گذشته رتبه اول را در حفظ 15 جزء كسب كرد، اما به دليل اجازه ندادن پزشك معالجش نتوانست در مشهد حضور پيدا كند و  از رقابت در اين دوره بازماند. زينب كرمي با اشاره به روش‌ها و شيوه‌هاي مختلف حفظ قرآن براي كودكان مي‌گويد:  اگرچه به گفته بسياري از استادان حفظ، بهترين شيوه حفظ قرآن،‌ حضور در كلاس‌هاي حفظ و كار‌گروهي براي حفظ آيات قرآني است، اما اگر هر شخصي به هر دليلي بخواهد به صورت فردي اقدام به حفظ قرآن كند روش‌ها و شيوه‌هاي مختلفي پيش رو دارد. وي ادامه مي‌دهد: براي كودكان قرائت و تكرار همراه با استفاده از وسايل كمك آموزشي شيوه خوبي بود و بسيار مورد استقبال قرار گرفت. جبار كرمي كه هم اكنون منزل شخصي‌اش را در اختيار نوآموزان قرآني قرار داده است، مي‌گويد: مسابقات حس رقابت و پيشي گرفتن در امر خير را فراهم مي‌كند، اما از حفظ آيات قرآن سخت‌تر، عمل به آن و الگو بودن است.

 

محسن خزايي كارمند اداره كل فرستنده‌هاي راديويي حافظ 10 جزء قرآن است و با كسب رتبه‌هاي برتر كشوري و استاني، امسال در رشته قرائت شركت كرده‌است. وي به همراه همسرش مريم محمدي كه در رشته مفاهيم شركت كرده خانواده قرآني رسانه ملي هستند. خزايي رسالت رسانه ملي و مديران و مسئولان و تصميم‌سازان و برنامه‌‌ريزان در حوزه قرآن كريم را سنگين و بس عظيم مي‌داند و مي‌گويد: فراهم آوردن فضاي قرآني در سازمان و برگزاري ساليانه مسابقات اين فرصت را در اختيار همكاران مي‌گذارد تا در مرحله‌هاي بعدي به خواندن و انس با قرآن تشويق شوند.

 

خزايي با سپاس از برگزاري مسابقات در مشهد مقدس مي‌گويد: گردهم‌آمدن همكاران قرآني در محيط معنوي هم انگيزه‌اي است براي تقرب به خداوند است كه سبب آشنايي ما با همكاران قرآني در مراكز صداوسيما مي‌شود. وي ادامه مي‌دهد: تا پيش از اين، مسابقات در تهران برپا مي‌شد و ما مراوده‌اي با همكاران مراكز سازمان نداشتيم، اما برپايي مراسم مختلف و حضور قاريان جوان و با تجربه در اين گردهمايي براي همه كاركنان مفيد و خير بوده‌است.

 

مريم محمدي همسر ايشان نيز با اشاره به اهميت فراگيري قرآن در خانواده‌ها مي‌گويد: بسياري از خانواده‌هايي كه در اين مسابقات حضور دارند همه قرآني هستند و اين نشان مي‌دهد تاثير والدين قرآني روي فرزندان يا اطرافيان چقدر اهميت دارد. وي كه خود از نوجواني با قرآن مانوس بوده، حضور همسرش در جوامع قرآني و تشويق وي به انس در اين فضا را مهم مي داند و اميدوار است پدر و مادر‌ها با خواندن قرآن از كودكي براي فرزندانشان، جامعه‌اي قرآني را رقم بزنند.

 

 


۱۳۹۵/۱۱/۰۹
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir